חיפוש

תחומי הטיפול | מכון אביטל רותם לטיפול קליני ופסיכולוגי

טיפול זוגי

טיפול זוגי הינו שיטת פסיכותרפיה הכוללת את השתתפותם של שני בני הזוג. הטיפול עוסק ביצירת תקשורת זוגית טובה, מבינה ומכילה בן בני הזוג.

בטיפול הזוגי יש לקוחה שלישית, מרכזית ובלתי נראית והיא הזוגיות של בני הזוג המגיעים לטיפול.

כל אחד מבני הזוג מביא עמו אל תוך הזוגיות עולם שלם של רצונות, חלומות, דפוסי התנהלות, דרכי תקשורת וציפיות מהאחר המשמעותי בקשר. ברוב המקרים, בשל השונות הגדולה בין בני הזוג, יתכנו חיכוכים ובעיות בתקשורת הזוגית.

זוגיות הינה מסגרת בתוכה צריך להתאפשר מקום עבור כל אחד בפני עצמו וגם די מקום אשר יאפשר צמיחה של הקשר הזוגי.

מטרת הטיפול הזוגי לאפשר לכל אחד מבני הזוג להכיר ולהבין את עצמו, את צרכיו, ציפיותיו וחלומותיו, לבדוק ביחד מה קורה כאשר עולמו המלא של האחד פוגש את זה של השני ובכך לסייע לזוגיות לצמוח ממקום פתוח, מבין, מודע ומקבל.

חשוב לציין כי המטפל הזוגי אינו בורר בין בני הזוג ופוסק מי מבין השניים צודק , או משכנע צד זה או אחר להשתנות. המטפל נאמן לזוגיות של בני הזוג ולכן עובד עם שניהם יחדיו. הוא עובד על האינטראקציה והפרשנות שבני הזוג נותנים זה להתנהגותו של זה.

טיפול זוגי לא נועד רק לזוגות אשר נמצאים במשבר. הוא יכול להועיל לשיפור חיי הזוגיות באופן כללי, הואיל ובעזרתו נבחנת הדינאמיקה הזוגית, בני הזוג לומדים להסתכל על המצב מנקודות שונות, בכך להבין טוב יותר האחד את השני ,לשנות דפוסי התנהגות בלתי אדפטיביים ולעודד צמיחה ושינוי.

 
 

טיפול אישי

בבסיס התפיסה הטיפולית שלי עומדת ההנחה כי כל אדם הנו עולם ומלואו וגם אם שני אנשים סובלים מבעיה זהה בהגדרתה, עדיין לכל אחד יש את האופי המיוחד שלו ואת דרכי ההתמודדות האישיות שלו וכמובן האופן בו משפיעה הבעיה על חייו. בהמשך לכך, הטיפול הפרטני נותן מענה בעבודה אינטימית ומותאמת אישית לכל אדם וצרכיו הוא ומלווה בתשומת לב מלאה ואישית.

בתוך היחסים האינטימיים והבלעדיים עם המטפל, נוצר מרחב בטוח ומכיל, בו המטופל זוכה להתקבל ללא שיפוטיות וביקורת. מהותו של הטיפול הפרטני הוא דיאלוג רציף המתקיים בין מטפל למטופל. בתהליך הטיפולי המטפל עוזר למטופל להתבונן באופן כנה ולא שיפוטי בעצמו, לזהות את היכולות והכוחות המניעים את דפוסי ההתמודדות במצבים שונים שהחיים מזמנים.

המטפל מסייע למטופל לשנות את הדרוש שינוי, להעלות את רמת המודעות כדי שהמטופל יוכל לחוות את עוצמתו ואת יכולותיו. הדבר מביא לכך שהמטופל מסוגל לבחור להשתחרר מדפוסים, אמונות והתנהגויות שאינם מועילים לו. מה שעשוי להביא למימוש הפוטנציאל והיכולת שלו, כך שיוכל לחיות חיים מלאים יותר עם עצמו ועם הסובבים אותו.

 

אבחון וטיפול בפוגעים מינית

כיום נהוג להתייחס לאבחון פוגעים מינית בשם הערכת סיכון צרכים. זאת מתוך הבנה של עקרונות האבחון המתייחסים לעקרון הערכת הסיכון של המטופל לשוב ולפגוע, עקרון הערכת צרכיו הטיפוליים של המטופל כמענה שיקומי, עקרון הערכת אופי הטיפול והתאמתו למטופל ספציפי ועקרון השיפוט המקצועי.

מטרת הערכת סיכון וצרכים היא להבין את ההתנהגות הפוגעת, חומרתה, היקפה ועומקה, בכדי לזהות את הצרכים הטיפוליים של המטופל ולהעריך את הסיכון לחזרה על ההתנהגות הפוגעת ובהתאם לגבש את ההמלצות הטיפוליות המתאימות.

 

הדרכת הורים

הדרכת הורים הינה התערבות מקצועית קצרת טווח, ממוקדת פתרון, תכליתית ומקדמת. ההדרכה הינה סוג של ייעוץ המכוון ליחסי הורים ילדים. בתהליך ההדרכה ההורים רוכשים

מיומנויות ו"הוראות הפעלה" אינדיווידואליים להתמודדות עם מצבים שהילדים מספקים להם מדי יום.

במפגשי הדרכת הורים משולבים הידע והכלים המקצועיים שבידי המטפל עם עולמה הייחודי של כל משפחה, תוך התאמה למודל המשפחתי שנבנה על ידי ההורים. תהליך ההדרכה מקנה להורים יכולת להפעיל את הכלים ההוריים הקיימים בהם ומאמן אותם לשימוש נכון ויעיל בהתמודדות עם מגוון דילמות ושאלות בתחומים שונים ומדריך אותם למצוא פתרונות מועילים ויצירתיים המותאמים לסגנון ההורות ואופי היחסים בתוך המשפחה שלהם במצבים השונים.

בתהליך זה רוכשים ידע ולומדים עקרונות ונושאים רלוונטיים להורות ויחסים. לומדים את הילדים שלנו, השלבים ההתפתחותיים בהם הם נמצאים ואיך זה משפיע על ההתנהגות שלהם, לומדים מה המניעים שלהם ולומדים על עצמנו. מי אנחנו בתור הורים, מה חשוב לנו, איך אנחנו מתקשרים עם הילדים שלנו, איך זה משפיע עליהם ואיך ליצור תקשורת יותר טובה, כזו שתצמיח את הילד, תכבד אותו ובו זמנית, תציב לו גבולות אשר יאפשרו לו מרחב בטוח להתנהלות.

בני הזוג והמטפל ידונו בדרכים להימנע מהישאבות חוזרת ונשנית לדינמיקות הורים- ילדים בלתי יעילות ומזיקות ובדרכים בהן בני הזוג יכולים לתמוך האחד בהורות של השני באופן שישפר את היחסים בין בני הזוג לילדיהם ובתוך המערכת הזוגית.

ההדרכה ההורית תורמת לתחושת המסוגלות של ההורים ולהרגשת ביטחון רבה יותר אצל הילדים.

אנחנו כאן לשירותכם